Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo i komfort wszystkich osób przebywających na terenie naszego ośrodka, przedstawiamy ogólne warunki i zasady bezpieczeństwa oraz zasady udziału w zajęciach. Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższymi zasadami i stosowanie się do nich podczas pobytu w naszym ośrodku.
Przebywanie na terenie LKJ Tarant oraz wykupienie zajęć jest jednoznaczne z akceptacją poniższych regulaminów oraz zobowiązaniem się do ich przestrzegania.
Regulamin Ludowego Klubu Jeździeckiego TARANT
I. ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM
- Wszystkie osoby przebywające na terenie ośrodka (uczestnicy zajęć, osoby towarzyszące) są zobowiązane do zapoznania się z niniejszym Regulaminem oraz do stosowania się do niego podczas całego pobytu.
- Przyjmuje się, że osoba która korzysta z jazd konnych zapoznała się i akceptuje niniejszy Regulamin.
- W przypadku niepełnoletniego uczestnika do zapoznania się z niniejszym Regulaminem zobowiązuje się także rodzica uczestnika.
- Przyjmuje się, iż zapisanie przez rodziców/opiekunów prawnych na zajęcia swojego niepełnoletniego dziecka/podopiecznego, oznacza zgodę na jego uczestnictwo w zajęciach.
II. MIEJSCE ZAJĘĆ
- Zajęcia realizowane są na terenie krytej ujeżdżalni oraz placu zewnętrznego.
- Dla osób zaawansowanych zajęcia mogą być również realizowane na terenach otwartych, poza granicami ośrodka – w zależności od pogody i pory roku oraz stopnia zaawansowania jeźdźców.
- O miejscu prowadzenia zajęć każdorazowo decyduje instruktor prowadzący.
III. INSTRUKTORZY
- Zajęcia z jazdy konnej prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów z uprawnieniami nadanymi przez Polski Związek Jeździecki.
- Zajęcia hipoterapii są prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów z uprawnieniami nadanymi przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne.
IV. WIEK UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ
- W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od lat 3, młodzież i dorośli.
- O przydziale do zajęć decyduje instruktor na podstawie znajomości umiejętności jeźdźca.
V. RODZAJE ZAJĘĆ I LICZBA UCZESTNIKÓW
W zajęciach prowadzonych przez instruktorów może brać udział jednocześnie:
- Jazda dla początkujących (młodzież, dorośli) – do 3 uczestników pod opieką jednego instruktora
- Jazda rekreacyjna na ujeżdżalni – do 6 osób na wyrównanym poziomie, jeżdżących samodzielnie minimalnie w stepie i w kłusie, a preferowana jest umiejętność jazdy w trzech chodach (stęp, kłus, galop) pod opieką jednego instruktora
- Jazda indywidualna na ujeżdżalni – jeden uczestnik pod indywidualną opieką jednego instruktora, poziom dowolny, wiek minimum 7 lat
- Jazda w terenie – tylko dla osób zaawansowanych pewnie jeżdżących w trzech chodach (stęp, kłus, galop) po weryfikacji umiejętności przez instruktora, instruktor ma prawo zamienić jazdę w terenie na jazdę na ujeżdżalni ze względu na warunki atmosferyczne lub brak dostatecznych umiejętności uczestnika
- Zajęcia na kucach (dzieci 3 – 11 lat) – grupy na wyrównanym poziomie, zajęcia prowadzone w asyście rodziców/opiekunów
- Zajęcia sportowe (dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli) – prowadzone w grupach do 6 osób na wyrównanym poziomie, pod opieką jednego instruktora
VI. REZERWACJA I TERMIN ZAJĘĆ
- Terminy zajęć określone są w harmonogramie dostępnym na Tablicy Informacyjnej przy wejściu na teren Klubu.
- Rezerwacji terminów jazd konnych można dokonywać u instruktora telefonicznie lub osobiście.
- Jazdy konne odbywają się w ściśle określonym dla każdego uczestnika czasie.
VII. PUNKTUALNOŚĆ
- Uczestnik jest zobowiązany stawić się przygotowany w stajni Klubu, co najmniej 10 minut przed umówioną godziną rozpoczęcia jazdy konnej.
- W przypadku gdy koń lub instruktor jest zajęty podczas poprzednich zajęć należy spokojnie oczekiwać na swoją kolej w wyznaczonym miejscu.
- W razie spóźnienia Uczestnika instruktor może, według swojego uznania i możliwych rozwiązań, przesunąć moment rozpoczęcia jazdy, skrócić czas jej trwania albo odmówić dopuszczenia uczestnika do jazdy. Za jazdę taką należy uiścić 100% jej wartości.
- W przypadku spóźnienia z winy instruktora Uczestnik ma prawo do przedłużenia czasu lekcji do pełnego wymiaru minut.
VIII. POZIOM TRUDNOŚCI ZAJĘĆ
- Zakwalifikowanie uczestnika do udziału w jeździe konnej zależy każdorazowo od instruktora.
- Jeżeli danego dnia uczestnik jest w niedyspozycji fizycznej, powinien o tym fakcie powiadomić prowadzącego zajęcia w celu dostosowania intensywności i trudności programu jazdy konnej do aktualnej dyspozycji ruchowej uczestnika.
- Instruktor ma prawo, według swojego uznania, ocenić stan dyspozycji uczestnika i jeżeli stwierdzi, że stan ten grozi potencjalnym niebezpieczeństwem dla tego uczestnika lub innych osób – nie dopuszcza uczestnika do jazdy.
IX. CENNIK
- Ceny i rodzaje zajęć są podane w zakładce „OFERTA” dostępnej na stronie oraz na tablicy informacyjnej przy wejściu głównym ośrodka.
- Czasowe promocje będą ogłaszane przez na profilu Klubu na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie Klubu.
X. NIEOBECNOŚĆ NA ZAJĘCIACH
- Uczestnik może bezpłatnie odwołać udział w zaplanowanych zajęciach najpóźniej na 24 godziny przed ich rozpoczęciem.
- W przypadku rezygnacji w terminie krótszym niż 24 godziny, uczestnik będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty 100 % wartości zamówionej usługi.
- W przypadku osób korzystających z karnetu brak zgłoszenia nieobecności lub zgłoszenie jej w terminie krótszym niż 24 godziny będzie skutkowało zaliczeniem zajęć na poczet odbytych.
- Za odwołanie uznaje się powiadomienie telefoniczne instruktora (połączenie lub sms).
XI. ZMIANA TERMINU, PRZERWANIE LUB ODWOŁANIE ZAJĘĆ
- Ośrodek zastrzega sobie prawo do zmiany terminu, odwołania lub przerwania zajęć z uwagi na nieprzewidziane okoliczności lub warunki atmosferyczne.
- Uczestnik wyraża zgodę na odwołanie przez instruktora zajęć z minimalnie 1 godzinnym wyprzedzeniem.
- Jeżeli jazda trwała 2/3 lub więcej minut przewidzianych dla jednostki treningowej, nie może zostać odebrana w innym terminie, w tym wypadku lekcja może być kontynuowana w formie zajęć praktycznych w stajni.
- W przypadku przerwania zajęć w związku z upadkiem jeźdźca nie przewiduje się możliwości odebrania zajęć w innym terminie.
XII. OBOWIĄZKOWY UBIÓR
- W czasie zajęć (przeprowadzania konia, przebywania w boksie, jazdy konnej) uczestnicy (w tym rodzice/opiekunowie uczestniczący w zajęciach) są zobowiązani do noszenia odpowiedniego stroju ochronnego zgodnego z wymogami bezpieczeństwa, tj.:
- dla rodziców/opiekunów uczestniczących w zajęciach obowiązkowe są buty zakryte (niedozwolone są buty odsłaniające palce, takie jak klapki lub uniemożliwiające swobodne poruszanie)
- dla jeźdźców obowiązkowe są:
- buty z płaską podeszwą i niewielkim obcasem uniemożliwiającym wpadnięcie nogi do strzemienia, preferowane są sztyblety, oficerki, itp.
- niekrępujące ruchów elastyczne spodnie (preferowane bryczesy)
- zaleca się stosowanie koszulki z długim rękawem, szczególnie podczas wyjazdów w teren.
- obowiązkowe jest zakładanie kasku jeździeckiego (min. trzypunktowego)
- opcjonalnie rękawiczek zabezpieczających dłonie przed otarciami
- obowiązkowe jest zakładanie kamizelki ochronnej w przypadku dzieci. Zaleca się stosowanie kamizelki ochronnej podczas jazd sportowych. Ośrodek umożliwia bezpłatne wypożyczenie uczestnikom zajęć kamizelki ochronnej oraz kasku.
- Osoba, która nie ma odpowiedniego stroju ochronnego nie zostanie dopuszczona do zajęć.
- W przypadku nieodpowiedniego obuwia u rodziców lub opiekunów asystujących przy zajęciach instruktor ma prawo odmówić prowadzenia zajęć.
XIII. KONIE
- Konie do jazdy przygotowywane są przez instruktorów lub wolontariuszy.
- Przeszkolony pełnoletni uczestnik może przygotować konia samodzielnie na polecenie instruktora, uczestnik małoletni zawsze w towarzystwie osoby uprawnionej.
- O przydziale koni jeźdźcom każdorazowo decyduje instruktor, biorąc pod uwagę przede wszystkim umiejętności i wielkość jeźdźca, a także umożliwienie jeźdźcowi wykonania wszelkich czynności związanych z samodzielnym przygotowaniem konia do zajęć.
XIV. KARMIENIE KONI
- Nagradzanie konia smakołykami, dokarmianie jest możliwe jedynie po uzgodnieniu z instruktorami prowadzącymi zajęcia.
XV. ŚWIADOMOŚĆ NATURY KONI
- Każda osoba korzystająca z jazd konnych w naszym Klubie potwierdza, że jest świadoma, iż konie są zwierzętami stadnymi i płochliwymi, co może prowadzić do ich nieprzewidywalnych zachowań.
- Uczestnik (również rodzic osoby nieletniej) akceptuje związane z tym ryzyko oraz zobowiązuje się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i wskazówek udzielanych przez instruktorów.
XVI. KONTAKT Z KOŃMI
- Podchodzenie do koni znajdujących się na padokach lub w boksach lub wchodzenie do boksów w których znajdują się konie jest możliwe jedynie za wyraźną zgodą instruktorów lub opiekunów koni.
- W stajni można się zbliżać jedynie do koni wyznaczonych przez instruktora.
- Obowiązuje zakaz karmienia koni bez zgody instruktora.
- Każdego uczestnika obowiązują przed i po jeździe, zwyczajowe czynności przy koniu, zgodnie z przydzielonymi przez instruktora zadaniami.
- Obsługa konia, czyszczenie, siodłanie oraz inne czynności przy koniu odbywa się pod nadzorem instruktora.
- Samodzielne przygotowanie koni na polecenie instruktora możliwe jest tylko przez osoby zaawansowane, przeszkolone i pełnoletnie.
- Wyprowadzanie koni na miejsce treningu nie może następować bez udziału instruktora lub opiekuna koni.
XVII. UDOSTĘPNIONA INFRASTRUKTURA
- Osoby odwiedzające mogą poruszać się na terenie ośrodka tylko w obecności właścicieli terenu lub osób przez nich upoważnionych.
- Klub udostępnia uczestnikom zajęć i ich opiekunom trybuny, salkę kominkową oraz siodlarnię klubową.
- Przebywanie niepełnoletnich uczestników w tych pomieszczeniach w czasie lub poza ustalonymi godzinami jazd konnych nie stanowi powierzenia Klubowi opieki nad niepełnoletnim uczestnikiem.
XVIII. ZACHOWANIE PODCZAS POBYTU NA TERENIE STAJNI I PODCZAS ZAJĘĆ
- Przebywając na terenie Klubu należy bezwzględnie stosować się do poleceń właścicieli i instruktora.
- Należy zachowywać się spokojnie, nie wolno biegać, krzyczeć przy koniach, ani robić gwałtownych ruchów płoszących konie.
- Osoby odwiedzające i uczestnicy są proszeni o pozostawianie po sobie porządku, w tym odnoszenie oczyszczonego sprzętu na miejsce.
- W czasie zajęć uczestnik jest zobowiązany do wykonywania wszystkich poleceń i wskazówek instruktora.
- Uczestnik ma obowiązek zachowywać się tak, żeby nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników i koni.
- Jazdę można oglądać za ogrodzeniem ujeżdżalni, zachowując się spokojnie, aby nie straszyć koni i nie stwarzać zagrożenia dla jeźdźców.
- Jeżeli podczas zajęć, osoba uczestnicząca lub towarzysząca narazi siebie lub innych uczestników zajęć na niebezpieczeństwo, instruktor ma prawo przerwać zajęcia, a w skrajnych przypadkach poprosić o opuszczenie terenu ośrodka.
- Podczas zajęć należy stosować się do „Zasad użytkowania koni” oraz „Zasad poruszania się wierzchem po ujeżdżalni” (treść zasad dostępna na tablicy informacyjnej oraz w siodlarni).
XIX. ZAKAZY
- Zabrania się wstępu na zajęcia oraz do stajni osobom pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Osoby takie nie zostaną dopuszczone do jazdy.
- Na terenie stadniny obowiązuje bezwzględny zakaz palenia jakiegokolwiek ognia (dotyczy także palenia papierosów) oraz papierosów elektronicznych.
- Bez zezwolenia instruktora obowiązuje zakaz wchodzenia na ujeżdżalnię.
- Zabronione jest wprowadzanie psów na teren stadniny oraz drogę dojazdową.
- Zabrania się dokarmiania koni bez wyraźnej zgody instruktora.
XX. ODPOWIEDZIALNOŚĆ UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ I OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH NA TERENIE
- Osoby uczestniczące w zajęciach oraz odwiedzający są zobowiązani do pokrycia wszelkich szkód, które wynikły z ich zawinionego działania, nieprzestrzegania regulaminu lub zaniedbania obowiązkowych czynności pielęgnacyjnych przed lub po jeździe.
- Każdorazowo stosowanie własnego sprzętu wymaga zgody instruktora prowadzącego zajęcia.
XXI. UBEZPIECZENIE NNW
- Ośrodek informuje, że posiada ubezpieczenie NNW.
- Stajnia nie ma obowiązku wymagać od osób jeżdżących wykupienia ubezpieczenia, można to zrobić w własnym zakresie.
XXII. ZAŚWIADCZENIE ZDROWOTNE
- Zaleca się uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach jazdy konnej.
- Korzystając z jazd konnych w klubie jeździeckim, uczestnik lub jego rodzic/opiekun prawny oświadcza, że uczestnik nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania jazdy konnej.
- Uczestnik lub jego rodzic/opiekun prawny zobowiązuje się poinformować klub o wszelkich zmianach stanu zdrowia, które mogłyby wpłynąć na zdolność uczestnika do bezpiecznego uczestniczenia w zajęciach jeździeckich.
- Klub zastrzega sobie prawo do poproszenia uczestnika lub jego rodzica/opiekuna prawnego o przedstawienie zaświadczenia lekarskiego w przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia uczestnika.
- W przypadku nie przedstawienia zaświadczenia lekarskiego na żądanie klubu, uczestnik może zostać czasowo zawieszony w prawach do korzystania z jazd konnych do czasu dostarczenia wymaganego dokumentu.
- Klub nie ponosi odpowiedzialności za urazy lub kontuzje uczestników wynikające z zatajenia przeciwwskazań zdrowotnych.
XXIII. ZDARZENIA LOSOWE
- Klub nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy uczestnika pozostawione na terenie Klubu oraz za wszelkie przedmioty wartościowe (gotówkę, karty płatnicze, telefon komórkowy) przyniesione na teren Klubu.
- Klub nie ponosi odpowiedzialności za wypadki, kontuzje, uszczerbki zdrowia będące wynikiem niestosowania się do postanowień Regulaminu lub poleceń instruktora lub opiekuna konia.
- Klub informuje a uczestnik zajęć przyjmuje do wiadomości i akceptuje, że koń jest zwierzęciem płochliwym i nieprzewidywalnym, co może być przyczyną urazu, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
- Instruktor nie ponosi odpowiedzialności za osoby towarzyszące, zwłaszcza dzieci.
XXIV. POSTĘPOWANIE W RAZIE WYPADKU
- W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia uczestnika, instruktor natychmiast informuje bezpośredniego przełożonego oraz wzywa pogotowie ratunkowe. Jeśli uczestnikiem jest osoba małoletnia, instruktor dodatkowo powiadamia jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. W razie wezwania pogotowia oraz gdy wymaga tego przełożony, instruktor prowadzący zajęcia sporządza protokół z wypadku lub sytuacji niebezpiecznej.
XXV. ZDJĘCIA I MATERIAŁY PROMOCYJNE
- Ośrodek zastrzega sobie prawo do publikowania zdjęć z zajęć na stronie internetowej i w materiałach promocyjnych, chyba że uczestnik lub jego opiekun prawny wyrazi sprzeciw na piśmie przed rozpoczęciem zajęć.
Zasady użytkowania konia
- Przed jazdą należy dokładnie wyczyścić konia szczotką, sprawdzić czy nie ma otarć, skaleczeń, objawów odbicia. Wszelkie objawy chorobowe konia należy zgłaszać instruktorowi.
- Przed osiodłaniem konia należy sprawdzić stan ogłowia, a w szczególności rzemieni policzkowych i wodzy, stan puślisk, popręgu i przystuł.
- Po zakończeniu jazdy jeździec zobowiązany jest zadbać o konia, na którym jeździł (lub innego, wyznaczonego przez instruktora), stosując się do poleceń prowadzącego. Może to oznaczać przekazanie konia innej osobie lub odprowadzanie go do stajni i wykonanie czynności związanych z rozsiodłaniem: zdjęcie i wyczyszczenie siodła, zdjęcie ogłowia, umycie wędzidła, odniesienie używanego sprzętu do siodlarni, umycie lub dokładne wyczyszczenie konia, napojenie konia.
- Przy wyprowadzaniu ze stajni jednocześnie dwóch lub więcej koni, należy w czasie prowadzenia zachować odległość co najmniej 3 metrów od poprzednika. Taką samą odległość zachowujemy podczas postoju. Nie należy dopuszczać, aby podczas postoju konie obwąchiwały się lub wzajemnie podgryzały.
- Nie wolno podchodzić do konia od tyłu. Do konia podchodzimy spokojnie od przodu lub boku i uprzedzamy go głosem.
- Prowadząc konia, należy iść po jego lewej stronie, trzymając przy pysku wodze, uwiąz lub lonżę.
- Konie przywiązujemy za uwiązy bezpiecznym węzłem do specjalnych pętli na ogrodzeniu.
- Nie wolno przywiązywać konia wodzami do ogrodzenia.
- Nie wolno przywiązywać konia do niestałych elementów takich jak: furtki, bramy, inne.
- Podczas jazdy w zastępie nie wolno najeżdżać na konia poprzednika, przy wyprzedzaniu należy zachować odstęp co najmniej 3 metry od wyprzedzanego konia – tak samo przy mijaniu.
- Każdą pracę należy rozpoczynać i kończyć stępem swobodnym. Jeżeli koń jest spocony lub ma przyspieszony oddech należy stępować lub oprowadzać go w ręku przed wprowadzeniem do stajni aż do spokojnego oddechu i wyschnięcia.
- Nie lekceważyć najmniejszych nawet objawów chorobowych konia – zgłaszać je instruktorowi.
- Nie wolno pozostawiać osiodłanego konia w boksie lub poza nim bez opieki.
- Wszelkie akcesoria do pielęgnacji koni należy po wykonanych zabiegach pielęgnacyjnych odłożyć na swoje miejsce.
- Wsiadać na konia i zsiadać należy w sposób polecany przez instruktora.
- Drzwi/bramę otwieramy szeroko – tak, żeby koń nie zaczepił żadnym elementem sprzętu o skrzydło drzwi.
- Należy zamykać za sobą drzwi/bramę/taśmy.
- Szykując się do lekcji jazdy konnej, zostaw telefon w torbie i zdejmij biżuterię, gdyż może ona skaleczyć Ciebie lub konia.
- Siedząc na koniu, nie jedz i nie żuj gumy. Jeśli potrzebujesz się napić – zejdź z konia.
- Prowadząc konia, absolutnie nie wolno oplątywać uwiązu wokół ręki!!!
Zasady poruszania się wierzchem po ujeżdżalni
Jeśli jeźdźcy na ujeżdżalni poruszają się w przeciwnych kierunkach i tym samym chodem (np. obydwoje jadą kłusem), to mijają się lewą stroną (lewymi ramionami).
Jeśli jeździec chce kontynuować jazdę po obwodzie, musi:
- upewnić się, że osoby jadące po obwodzie są w stanie zjechać do środka
- uprzedzić osoby jadące po obwodzie hasłem „ŚCIANA!”
Pierwszeństwo ma:
- zastęp nad jeźdźcem jeżdżącym indywidualnie,
- osoba jadąca wyższym chodem,
- osoba wykonująca zadany zestaw ćwiczeń,
- osoba najeżdżająca na przeszkodę.
Wszelkie nieporozumienia rozstrzyga osoba odpowiedzialna za porządek na ujeżdżalni.
Regulamin zajęć dla młodzieży i dorosłych
- Zajęcia są skierowane do osób pragnących regularnie odbywać zajęcia jazdy konnej oraz pracy z końmi z ziemi.
- Zajęcia są prowadzone semestralnie: semestr zimowy: wrzesień – styczeń; semestr letni: luty – czerwiec
- Odpłatność miesięczna za zajęcia w semestrze zimowym w roku 2024/2025 wynosi 350zł przy terminowej płatności, tj. przedpłacie przed pierwszymi zajęciami.
Przy płatności po terminie obowiązuje dopłata 50zł.
- Odpłatność za zajęcia w semestrze letnim w roku 2025 dla osób, które uczestniczyły w zajęciach w semestrze zimowym 2024/2025 i chcą kontynuować naukę wynosi 350zł miesięcznie przy przedpłacie, pod warunkiem potwierdzenia zapisu na semestr letni.
- Odpłatność miesięczna za zajęcia w semestrze letnim w roku 2025 dla osób, które nie uczestniczyły w nauce w semestrze zimowym lub osób, które nie zapisały się na semestr letni, wynosi 400zł przy płatności terminowej (przedpłacie przed pierwszymi zajęciami). Przy płatności po terminie obowiązuje dopłata 50zł.
- Terminowa płatność w pierwszym miesiącu semestru zimowego (wrzesień) wynosi 700zł i jest to opłata za pierwszy i ostatni miesiąc zajęć (np. za wrzesień i styczeń dla osób uczęszczających na zajęcia semestru zimowego lub za wrzesień i czerwiec dla osób, które chcą kontynuować naukę w semestrze letnim).
- Płatność w pierwszym miesiącu semestru letniego dla osób, które nie brały udziału w zajęciach w semestrze zimowym oraz dla osób, które nie zapisały się na semestr letni (poprzez terminową wpłatę w styczniu) wynosi 800zł i jest to opłata za pierwszy i ostatni miesiąc semestru (za luty i czerwiec).
- Odpłatność miesięczna oznacza gwarantowaną rezerwację miejsca w grupie. Brak opłacenia składki miesięcznej oznacza rezygnację z gwarancji miejsca.
- Warunkiem udziału w zajęciach jest terminowa płatność za dany miesiąc. W przypadku nieopłacenia w terminie składki miesięcznej instruktor ma prawo do odmowy prowadzenia zajęć danemu uczestnikowi, do czasu uiszczenia pełnej płatności. Zajęcia pominięte przepadają i nie ma możliwości ich odjeżdżenia.
- Zajęcia odbywają się w terminie ustalonym na początku semestru, 1 raz w tygodniu.
- Opłata miesięczna obejmuje udział w 4 kolejnych zajęciach. W przypadku gdy w danym miesiącu dzień tygodnia, w którym są zajęcia występuje 5 razy, zajęcia piąte są zaliczane do kolejnego miesiąca.
- W przypadku nieobecności uczestnika zajęcia przepadają, nie ma możliwości ich odjeżdżania, niezależnie od przyczyny nieobecności.
- Instruktor ma prawo do przełożenia zajęć w przypadku niedyspozycji lub warunków pogodowych, na termin odpowiadający wszystkim uczestnikom zajęć.
- W przypadku rezygnacji z kontynuowania zajęć w pozostałej części semestru, opłata za ostatni miesiąc semestru (styczeń lub czerwiec) nie jest zwracana.
- Zapisanie się na zajęcia oznacza zapoznanie się z regulaminem i jego akceptację.
Regulamin zajęć dla dzieci
- Zajęcia są skierowane do osób pragnących regularnie odbywać zajęcia jazdy konnej oraz pracy z końmi z ziemi.
- Zajęcia są prowadzone semestralnie: semestr zimowy: wrzesień – styczeń; semestr letni: luty – czerwiec
- Odpłatność miesięczna za zajęcia w semestrze zimowym w roku 2024/2025 przy terminowej płatności, tj. przedpłacie przed pierwszymi zajęciami, wynosi:
- 350zł (GP – grupa początkująca, 4 zajęcia w miesiącu, 1 raz w tygodniu)
- 400zł (GŚ – grupa średniozaawansowana, 4 zajęcia w miesiącu, 1 raz w tygodniu)
- 700zł (GZ – grupa zaawansowana, 8 zajęć w miesiącu, 2 razy w tygodniu)
Przy płatności po terminie obowiązuje dopłata 50zł.
- Odpłatność za zajęcia w semestrze letnim w roku 2025 dla osób, które uczestniczyły w zajęciach w semestrze zimowym 2024/2025 i chcą kontynuować naukę, wynosi odpowiednio dla grup GP/GŚ/GZ: 350zł/400zł/700zł miesięcznie przy przedpłacie, pod warunkiem potwierdzenia zapisu na semestr letni. UWAGA! Potwierdzeniem zapisu na semestr letni (i gwarancja stałej ceny) jest terminowa opłata za zajęcia w styczniu (przed 1 zajęciami). Brak terminowej płatności za zajęcia w styczniu jest rozumiany jako brak zapisu na semestr letni.
- Odpłatność miesięczna za zajęcia w semestrze letnim w roku 2025 dla osób, które nie uczestniczyły w nauce w semestrze zimowym lub osób, które nie zapisały się na semestr letni, wynosi odpowiednio dla grup GP/GŚ/GZ: 400zł/450zł/700zł przy płatności terminowej (przedpłacie przed pierwszymi zajęciami). Przy płatności po terminie obowiązuje dopłata 50zł.
- Terminowa płatność w pierwszym miesiącu semestru zimowego (wrzesień) wynosi odpowiednio dla grup GP/GŚ/GZ: 700zł/800zł/1400zł i jest to opłata za pierwszy i ostatni miesiąc zajęć (np. za wrzesień i styczeń dla osób uczęszczających na zajęcia semestru zimowego lub za wrzesień i czerwiec dla osób, które chcą kontynuować naukę w semestrze letnim).
- Płatność w pierwszym miesiącu semestru letniego dla osób, które nie brały udziału w zajęciach w semestrze zimowym oraz dla osób, które nie zapisały się na semestr letni (poprzez terminową wpłatę w styczniu), wynosi odpowiednio dla grup GP/GŚ/GZ: 800zł/900zł, 1400zł i jest to opłata za pierwszy i ostatni miesiąc semestru (za luty i czerwiec).
- Odpłatność miesięczna oznacza gwarantowaną rezerwację miejsca w grupie. Brak opłacenia składki miesięcznej oznacza rezygnację z gwarancji miejsca.
- Warunkiem udziału w zajęciach jest terminowa płatność za dany miesiąc. W przypadku nieopłacenia w terminie składki miesięcznej instruktor ma prawo do odmowy prowadzenia zajęć danemu uczestnikowi, do czasu uiszczenia pełnej płatności. Zajęcia pominięte przepadają i nie ma możliwości ich odjeżdżenia.
- Zajęcia odbywają się w terminie ustalonym na początku semestru, 1 raz w tygodniu dla grup GP i GŚ oraz 2 razy w tygodniu dla grupy GZ.
- Opłata miesięczna obejmuje udział w 4 (dla grup GP i GŚ) lub 8 (GZ) kolejnych zajęciach. W przypadku gdy w danym miesiącu dzień tygodnia, w którym są zajęcia występuje 5 razy, zajęcia piąte są zaliczane do kolejnego miesiąca.
- W przypadku nieobecności uczestnika zajęcia przepadają, nie ma możliwości ich odjeżdżania, niezależnie od przyczyny nieobecności.
- Instruktor ma prawo do przełożenia zajęć w przypadku niedyspozycji lub warunków pogodowych, na termin odpowiadający wszystkim uczestnikom zajęć.
- W przypadku rezygnacji z kontynuowania zajęć w pozostałej części semestru, opłata za ostatni miesiąc semestru (styczeń lub czerwiec) nie jest zwracana.
- Zapisanie się na zajęcia oznacza zapoznanie się z regulaminem i jego akceptację.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM NA OBIEKTACH I ZAJĘCIACH STOWARZYSZENIA LUDOWY KLUB JEŹDZIECKI TARANT W BUDACH GRABSKICH
Spis treści
Rozdział I Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem.
Rozdział II Słowniczek terminów.
Rozdział III Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich –rozpoznawanie i reagowanie.
Rozdział IV Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że osoba małoletnia doświadcza krzywdzenia.
Rozdział V Zasady ochrony wizerunku osoby małoletniej i danych osobowych małoletnich.
Rozdział VI Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Stowarzyszeniu.
Rozdział VII Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem..
Wstęp
Dobro i bezpieczeństwo małoletnich członków Stowarzyszenia Ludowy Klub Jeździecki Tarant (dalej „Stowarzyszenie” lub „Klub”) są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez kadrę Stowarzyszenia. Pracownicy i współpracownicy Klubu traktują każdą osobę małoletnią z szacunkiem, uwzględniając indywidualne potrzeby i dobro dzieci. Realizując cele statutowe Klubu, wszelkie działania są podejmowane zgodnie z przepisami prawa oraz wewnętrznymi regulacjami, aby zapobiec jakiejkolwiek formie przemocy lub zaniedbania wobec małoletnich uczestników zajęć. Niniejsze standardy mają na celu zapewnienie ram odpowiedzialnego działania w obszarze ochrony małoletnich, poprzez edukację, działania profilaktyczne oraz interwencyjne, mające na celu zapobieganie wszelkim formom krzywdzenia. Dokument ten określa zasady postępowania, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych zdarzeń oraz zapewnienie właściwej opieki nad dziećmi i młodzieżą uczestniczącymi w zajęciach Klubu.
Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem
- 1.
Standardy Ochrony Małoletnich w Stowarzyszeniu Ludowy Klub Jeździecki Tarant mają na celu stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla wszystkich uczestników zajęć. Obejmują one cztery główne obszary:
- Politykę Ochrony Małoletnich, która określa:
- a) zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Stowarzyszeniu (Załącznik 1),
- b) zasady bezpiecznych relacji między personelem a osobami małoletnimi (Załącznik 2),
- c) procedury reagowania na podejrzenie lub doświadczenie krzywdzenia małoletnich, w tym:
- Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej przez osoby trzecie (Załącznik nr 7),
- Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej przez osobę nieletnią (przemoc rówieśnicza) (Załącznik nr 8),
- Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej przez rodzica lub opiekuna (Załącznik nr 9),
- d) zasady ochrony wizerunku oraz danych osobowych małoletnich (Załącznik 4),
- e) zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz mediów elektronicznych (Rozdział VI).
- Personel – obszar, który obejmuje:
a) zasady rekrutacji osób pracujących z małoletnimi, w tym obowiązek uzyskania zaświadczeń o niekaralności oraz sprawdzenie danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (Załącznik nr 1),
b) zasady budowania bezpiecznych relacji z małoletnimi, w tym niedozwolone zachowania oraz pożądane postawy wobec dzieci i młodzieży (Załącznik nr 2),
c) procedury edukacji pracowników w zakresie rozpoznawania symptomów krzywdzenia oraz udzielania wsparcia w sytuacjach zagrożenia (Rozdział III, Załączniki nr 6 i 12),
d) zasady współpracy personelu z rodzicami/opiekunami małoletnich w zakresie ochrony przed przemocą oraz ich edukacji (Załączniki nr 7, 8, 9),
e) zasady dostępu do materiałów edukacyjnych dotyczących ochrony dzieci przed przemocą i wykorzystaniem (Rozdział VIII). - Procedury – określają działania, które należy podjąć w sytuacji krzywdzenia małoletnich lub zagrożenia ich bezpieczeństwa:
a) zasady współpracy z instytucjami wsparcia, takimi jak policja, ośrodki pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze (Załączniki nr 7, 8, 9),
b) zasady eksponowania informacji dotyczących możliwości uzyskania pomocy w trudnych sytuacjach oraz budowania zaufania w relacjach z małoletnimi (Załączniki nr 7, 8, 9, 12, 13). - Monitoring – zasady weryfikacji przestrzegania wyznaczonych standardów ochrony:
a) regularna analiza sytuacji związanych z potencjalnym zagrożeniem małoletnich (Rozdział VII, Załączniki 5 i 6) - b) procedury organizowania przez Stowarzyszenie konsultacji z małoletnimi i ich rodzicami/opiekunami (Rozdział III).
Rozdział II
Słowniczek terminów
- 2.
- Osoba małoletnia/małoletni – każda osoba, która nie ukończyła 18. roku życia.
- Krzywdzenie osoby małoletniej – działanie polegające na popełnieniu czynu zabronionego, które skutkuje naruszeniem praw dziecka lub zagrożeniem jego bezpieczeństwa, w tym wszelkie formy zaniedbania, nadużyć i przemocy.
- Personel/pracownik – każda osoba zatrudniona na umowę (na etat, zlecenie, na staż, wolontariat) i dopuszczona przez Zarząd Stowarzyszenia do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich.
- Opiekun osoby małoletniej – osoba prawnie reprezentująca małoletniego, w tym rodzic lub prawny opiekun, a także rodzic zastępczy.
- Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi na rzecz dzieci i młodzieży, która współpracuje ze Stowarzyszeniem.
- Zgoda rodzica osoby małoletniej – akceptacja przez rodzica działań podejmowanych wobec małoletniego, np. w zakresie opieki lub edukacji, wymagana jest zgoda jednego z rodziców/opiekunów na uczestnictwo dziecka w zajęciach Stowarzyszenia.
- Osoba odpowiedzialna za internet – wyznaczony przez Zarząd pracownik, odpowiedzialny za nadzór nad korzystaniem z internetu przez małoletnich podczas zajęć.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich – pracownik wyznaczony do nadzoru nad wdrażaniem i realizacją zasad ochrony małoletnich.
- Dane osobowe małoletniego – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.
Rozdział III
Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich –rozpoznawanie i reagowanie
- 3.
- Rekrutacja personelu – wszyscy pracownicy i współpracownicy Stowarzyszenia przechodzą proces rekrutacji zgodnie z zasadami zawartymi w Załączniku nr 1 do niniejszych Standardów.
- Zasady relacji z małoletnimi – kadra Stowarzyszenia zobowiązana jest do przestrzegania zasad budowania bezpiecznych relacji, które zostały określone w Załączniku nr 2.
- Szkolenia personelu – pracownicy są regularnie edukowani w zakresie rozpoznawania czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia małoletnich, na które powinni zwracać uwagę podczas wykonywania swoich obowiązków.
- Monitoring – Stowarzyszenie monitoruje sytuację wśród uczestników zajęć, aby wcześnie wykrywać potencjalne zagrożenia. Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- Działania interwencyjne – w przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy podejmują działania (Załączniki nr 7, 8, 9), informując małoletnich o możliwościach wsparcia i motywując ich do poszukiwania pomocy oraz przeprowadzają rozmowę z rodzicami/opiekunami.
- Wsparcie – W przypadku potwierdzenia krzywdzenia małoletniego Zarząd Stowarzyszenia wspólnie z opiekunem prawnym dziecka opracowuje plan wsparcia, który może obejmować pomoc psychologiczną, materialną oraz wsparcie społeczne. W razie potrzeby Stowarzyszenie kieruje małoletniego do odpowiednich instytucji oferujących pomoc, takich jak psychologowie, ośrodki interwencji kryzysowej, a także placówki wspierające ofiary przemocy (Załączniki 12 i 13).
Rozdział IV
Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że osoba małoletnia doświadcza krzywdzenia
- 4.
- Jeśli pracownik Stowarzyszenia nabierze podejrzenia, że osoba małoletnia może być krzywdzona, zobowiązany jest do sporządzenia notatki służbowej oraz przekazania tej informacji Zarządowi Stowarzyszenia.
- 5.
- Po otrzymaniu informacji o podejrzeniu krzywdzenia, Zarząd Stowarzyszenia powinien poinformować rodziców lub opiekunów prawnych o zaistniałej sytuacji, a także podjąć działania w celu dalszej ochrony dziecka.
- Zarząd lub wyznaczona osoba sporządza szczegółowy opis sytuacji i podejmuje kroki we współpracy z innymi odpowiednimi jednostkami, aby zapewnić odpowiednią pomoc osobie małoletniej.
- Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać działania mające na celu:
a) zapewnienie bezpieczeństwa małoletniemu,
b) wyjaśnienie sytuacji oraz dalsze kroki w zakresie ochrony,
c) skierowanie małoletniego do specjalistów, jeśli istnieje taka potrzeba.
- 6.
- W bardziej złożonych przypadkach, takich jak przemoc fizyczna lub seksualna, Stowarzyszenie jest zobowiązane do podjęcia dodatkowych kroków interwencyjnych, w tym współpracy z odpowiednimi instytucjami (Załączniki 12 i 13).
- 7.
- Pracownik sporządza kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów, aby szczegółowo udokumentować zaistniałe zdarzenie.
- Wszyscy pracownicy są zobowiązani do zachowania poufności, informując jedynie odpowiednie instytucje w przypadkach przewidzianych prawem.
Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku osoby małoletniej i danych osobowych małoletnich
- 8.
- Stowarzyszenie Ludowy Klub Jeździecki Tarant przestrzega prawa do prywatności małoletnich oraz chroni ich wizerunek, zapewniając zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych.
- 9.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i publikowanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
- 10.
- Wytyczne dotyczące zasad utrwalania i publikacji wizerunku dziecka stanowi Załącznik nr 4 niniejszych Standardów.
Rozdział VI
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Stowarzyszeniu
- 11.
- Stowarzyszenie Ludowy Klub Jeździecki Tarant nie udostępnia sieci internetowej dla personelu ani uczestników zajęć. Dostęp do internetu przez sieć Stowarzyszenia jest zabezpieczony hasłem i wykorzystywany wyłącznie do celów administracyjnych przez upoważnione osoby.
- Korzystanie z własnych urządzeń przez małoletnich:
- Uczestnicy zajęć mogą korzystać z własnych urządzeń mobilnych (np. telefonów) z dostępem do internetu, jednak Stowarzyszenie nie ponosi odpowiedzialności za treści, do których małoletni mają dostęp poprzez swoje urządzenia.
- Stowarzyszenie rekomenduje rodzicom/opiekunom sprawowanie nadzoru nad korzystaniem z internetu przez dzieci w czasie zajęć.
- Edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu:
- Chociaż Stowarzyszenie nie udostępnia sieci ani urządzeń dla małoletnich, personel ma obowiązek regularnie edukować uczestników na temat zasad bezpiecznego korzystania z internetu, w tym: unikania kontaktu z nieznajomymi, ochrony danych osobowych, a także reagowania na nieodpowiednie treści.
- W przypadku nieodpowiedniego korzystania z internetu przez małoletnich, pracownik odpowiedzialny jest za zgłoszenie incydentu i przeprowadzenie rozmowy z dzieckiem oraz jego rodzicami/opiekunami.
Rozdział VII
Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich przed Krzywdzeniem
- 12.
- Zarząd Stowarzyszenia wyznacza osobę odpowiedzialną za monitorowanie i wdrażanie Standardów Ochrony Małoletnich oraz propagowanie ich stosowania wśród pracowników.
- Osoba odpowiedzialna monitoruje przestrzeganie Standardów, reaguje na naruszenia i prowadzi rejestr zgłaszanych sytuacji, proponując zmiany w Standardach, gdy zajdzie taka potrzeba.
- Monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów odbywa się raz na 2 lata, poprzez przeprowadzanie ankiet wśród pracowników Stowarzyszenia (Załączniki nr 5 i 6).
- Na podstawie wyników ankiet i monitoringu, osoba odpowiedzialna sporządza raport, który przedstawiany jest Zarządowi.
- Zarząd podejmuje decyzje o ewentualnych zmianach w Standardach, które są następnie ogłaszane pracownikom, małoletnim oraz ich rodzicom/opiekunom.
Rozdział VIII
Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania
- 13.
- Standardy są dokumentem ogólnodostępnym w szczególności dla członków Stowarzyszenia, małoletnich i ich opiekunów.
- Opiekunowie małoletnich zostają zapoznani ze Standardami. Opiekunowie składają oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 11 do niniejszych Standardów.
- W oparciu o niniejsze Standardy Zarząd Stowarzyszenia opracowuje skróconą wersję Standardów zawierającą informacje istotne dla małoletnich. Małoletni zostają zapoznani z treścią Standardów oraz skróconą wersją Standardów. Skrócona wersja Standardów stanowi Załącznik nr 10.
Rozdział IX
Przepisy końcowe
- 14.
- Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Standardy stosuje się odpowiednio w stosunku do małoletnich, którzy szkolą się lub w innej formie uczestniczą w aktywnościach, których organizatorem lub partnerem pozostaje Stowarzyszenie Ludowy Klub Jeździecki TARANT.
- Standardy zostają wywieszone w widocznym miejscu w siedzibie Stowarzyszenia i na stronie internetowej – w wersji pełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
Załącznik nr 1
Zasady bezpiecznej rekrutacji w Stowarzyszeniu Ludowy Klub Jeździecki Tarant
- Przed zatrudnieniem pracownika, Stowarzyszenie weryfikuje dane osobowe, kwalifikacje i doświadczenie kandydata, uwzględniając wartość i szacunek do ochrony praw małoletnich.
- Każda osoba zatrudniona (również na umowę zlecenie, wolontariat czy staż) musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz przejść weryfikację bezpieczeństwa.
- Aby sprawdzić kandydata pod kątem wcześniejszego zatrudnienia oraz szacunku do praw małoletnich, Zarząd Stowarzyszenia może zażądać przedstawienia dokumentów dotyczących:
a) wykształcenia,
b) kwalifikacji zawodowych,
c) dotychczasowego zatrudnienia kandydata. - Zarząd musi posiadać dane osobowe kandydata, takie jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz inne dane kontaktowe, niezbędne do przeprowadzenia procesu rekrutacji.
- W przypadku podejrzeń co do wcześniejszego zatrudnienia, Zarząd może poprosić o referencje z poprzednich miejsc pracy lub od osób, które miały kontakt z kandydatem.
- Stowarzyszenie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przed zatrudnieniem wymaga sprawdzenia kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Aby przeprowadzić weryfikację, Stowarzyszenie potrzebuje następujących danych:
a) imię i nazwisko,
b) data urodzenia,
c) PESEL,
d) nazwisko rodowe,
e) imię ojca,
f) miejsce zamieszkania. - Wydruk z rejestru musi zostać dołączony do akt osobowych pracownika.
- Zarząd Stowarzyszenia weryfikuje także niekaralność kandydata w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK).
- Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo innego kraju, Stowarzyszenie prosi o zaświadczenie o niekaralności z odpowiednich rejestrów tego kraju.
- W przypadku braku możliwości uzyskania zaświadczenia z KRK, kandydat musi złożyć oświadczenie o niekaralności.
- Kandydaci są zobowiązani do złożenia oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej o niekaralności za czyny przeciwko dzieciom.
- Oświadczenie kandydata musi zawierać stwierdzenie, że nie był skazany ani nie toczą się przeciwko niemu postępowania karne w zakresie przestępstw seksualnych, przemocy wobec małoletnich lub innych związanych z naruszeniem ich praw.
- Zarząd Stowarzyszenia ma prawo domagać się od kandydata zaświadczenia z KRK wyłącznie w przypadkach, gdy przepisy prawne wskazują na obowiązek niekaralności w danym zawodzie (np. nauczyciele, trenerzy).
- W przypadku braku możliwości dostarczenia zaświadczenia z KRK, kandydat składa pisemne oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Wzór oświadczenia
……………………………………………….
(miejscowość i data)
Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
Ja,…………………………………………………………………., posiadający/a numer PESEL ………………………………, oświadczam, że nie byłem/am skazany/a za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności lub przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę osoby małoletniej i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Ponadto oświadczam, że zapoznałem/am się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w Stowarzyszeniu Ludowy Klub Jeździecki Tarant i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
………………………………………………….
(podpis)
Załącznik nr 2
Zasady bezpiecznych relacji personel – osoba małoletnia oraz osoba małoletnia – osoba małoletnia
Zasady bezpiecznych relacji personelu z małoletnimi w Stowarzyszeniu obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i akceptacja tych zasad jest potwierdzana przez pracowników w formie oświadczenia.
- Relacje personelu Stowarzyszenia
Każdy pracownik Stowarzyszenia jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi. Każde działanie wobec osoby małoletniej, w tym komunikacja, powinno być adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych osób. Pracownicy powinni działać otwarcie i przejrzyście, minimalizując ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
- Komunikacja z małoletnimi
- W komunikacji z małoletnimi pracownicy są zobowiązani do:
a) zachowania cierpliwości i szacunku,
b) słuchania uważnie osób małoletnich i udzielania odpowiedzi stosownych do wieku i sytuacji,
c) informowania małoletnich o podejmowanych decyzjach, mając na uwadze ich potrzeby,
d) szanowania prawa małoletnich do prywatności; w sytuacjach wymagających rozmowy w osobności, pracownik powinien zapewnić jak największy komfort i bezpieczeństwo dziecku,
e) zapewnienia małoletnim możliwości zgłaszania sytuacji, w których czują się niekomfortowo lub zagrożeni. - Pracownikom zabrania się:
a) awanturowania się, lekceważenia, obrażania i podnoszenia głosu na małoletnich,
b) naruszania godności osobistej dziecka lub poddawania go działaniom, które mogłyby wywołać uczucie strachu lub poniżenia,
c) stosowania siły fizycznej lub psychicznej wobec małoletnich, z wyjątkiem przypadków uzasadnionych ochroną zdrowia lub życia.
III. Działania realizowane z małoletnimi
- Pracownik Stowarzyszenia zobowiązany jest:
a) doceniać i szanować wkład małoletnich w podejmowane działania, aktywnie ich angażować,
b) unikać dyskryminacji lub faworyzowania małoletnich,
c) unikać pozostawania z osobą małoletnią w sytuacji „sam na sam” oraz wszelkich zachowań mogących mieć cechy zaangażowania emocjonalnego wykraczającego poza relacje trener/instruktor – zawodnik/uczestnik. - Pracownikom zabrania się:
a) nawiązywania z dziećmi jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, składania propozycji o niedwuznacznym charakterze; obejmuje to także komentarze o charakterze seksualnym, żarty czy gesty,
b) utrwalania wizerunku małoletnich (np. robienia zdjęć, nagrywania filmów) bez uzyskania wcześniejszej zgody Zarządu Stowarzyszenia, rodziców/opiekunów oraz samego małoletniego,
c) proponowania nieletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji ani używania ich w obecności małoletnich,
d) wchodzenia w jakiekolwiek relacje zależności, które mogłyby być postrzegane jako manipulowanie lub wykorzystywanie małoletniego,
e) przyjmowania pieniędzy, prezentów od małoletnich oraz ich rodziców/opiekunów, chyba że dotyczy to drobnych upominków o charakterze okazjonalnym. - Wszelkie sytuacje ryzykowne, takie jak próby zaaranżowania prywatnego spotkania z dzieckiem przez pracownika lub sytuacje, które mogą być odebrane jako niestosowne, muszą być niezwłocznie raportowane Zarządowi Stowarzyszenia. Pracownicy są zobowiązani do natychmiastowej reakcji, z zachowaniem godności wszystkich stron.
- Kontakt fizyczny z małoletnimi
- Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec osoby małoletniej jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których kontakt fizyczny z dzieckiem może być uzasadniony, jeśli spełnia zasady bezpiecznego kontaktu. Kontakt ten powinien odpowiadać potrzebom osoby małoletniej, uwzględniając jej wiek, płeć, rozwój oraz kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak stosować uniwersalnych zasad kontaktu fizycznego, ponieważ to, co jest właściwe wobec jednego dziecka, może być nieodpowiednie wobec innego.
- Pracownicy są zobowiązani:
a) zawsze kierować się profesjonalizmem, pytając o zgodę na każdy kontakt fizyczny (np. przytulenie) i wyjaśniając jego cel,
b) zawsze przygotowywać małoletniego na swoje działania, wyjaśniając, jakie będą one miały konsekwencje,
c) zachować szczególną ostrożność w przypadkach, gdy osoba małoletnia doświadczała nadużyć lub zaniedbania w przeszłości, oraz w sytuacjach, które mogą być błędnie zinterpretowane przez dziecko,
d) w sytuacjach kontaktu fizycznego z dorosłymi, pomagać małoletniemu w zrozumieniu granic osobistych. - Pracownikom zabrania się:
a) bicia, szarpania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej małoletnich w jakikolwiek inny sposób,
b) dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać odebrany jako nieodpowiedni,
c) angażowania się w aktywności o charakterze seksualnym lub jakąkolwiek formę przemocy. - W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych lub higienicznych wobec małoletnich, pracownicy mogą wykonywać jedynie te działania, które są niezbędne, przy zachowaniu pełnej prywatności i godności dziecka.
- W trakcie wyjazdów, jeśli zachodzi konieczność noclegu, pracownicy są zobowiązani do zapewnienia, aby nie doszło do spania w jednym łóżku z małoletnimi, a noclegi muszą być zorganizowane w sposób zapewniający prywatność oraz przestrzegający zasad bezpieczeństwa.
- Pracownicy są zobowiązani do raportowania wszelkich niestosownych sytuacji związanych z kontaktem fizycznym, które mogłyby prowadzić do niewłaściwej relacji.
- Kontakty pracownika z osobą małoletnią poza godzinami pracy
- Obowiązuje zasada, że kontakt z małoletnimi uczęszczającymi do Stowarzyszenia powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.
- Pracownikom zabrania się zapraszania małoletnich do swoich miejsc zamieszkania, jak również kontaktowania się z nimi poza godzinami pracy. Dotyczy to także kontaktów poprzez prywatne kanały komunikacji, takie jak telefon, e-mail, komunikatory lub media społecznościowe.
- Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą kontaktu z małoletnimi lub ich rodzicami/opiekunami poza godzinami pracy są wyłącznie kanały służbowe (np. e-mail lub telefon służbowy).
- W przypadku, gdy konieczne jest spotkanie z małoletnim poza godzinami pracy, pracownik zobowiązany jest poinformować o tym Zarząd Stowarzyszenia, a także uzyskać zgodę od rodziców lub opiekunów.
- Wszelkie relacje towarzyskie lub rodzinne z małoletnimi (jeśli dotyczą również bliskich pracownika) wymagają zachowania poufności w odniesieniu do wszelkich informacji związanych z ochroną małoletnich i ich opiekunami.
- Bezpieczeństwo online
- Pracownicy muszą być świadomi zagrożeń wynikających z cyfrowej obecności oraz potencjalnego ryzyka związanego z rejestrowaniem swojej aktywności w sieci, w tym poprzez aplikacje, algorytmy czy media społecznościowe.
- Pracownicy powinni zwracać uwagę na działania podejmowane w sieci, takie jak „lajki”, obserwowanie stron lub osób, oraz ustawiać odpowiednią prywatność kont w mediach społecznościowych, z których korzystają.
- Jeśli profil pracownika w mediach społecznościowych jest publicznie dostępny, zarówno małoletni, jak i ich rodzice/opiekunowie mogą mieć wgląd w jego aktywności online.
Załącznik nr 3
Karta interwencji
Karta interwencji |
|
Imię i nazwisko osoby małoletniej |
|
Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) |
|
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia |
|
Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa |
|
Data |
|
Działanie |
|
Spotkania z opiekunami osoby małoletniej |
|
Data |
|
Opis spotkania |
|
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) |
zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wniosek o wgląd w sytuację osoby małoletniej/rodziny inny rodzaj interwencji (jaki?): ………………………………………………………………………. ………………………………………………………………….…… |
Dane dotyczące interwencji |
|
Nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję |
|
Data interwencji |
|
Wyniki interwencji – działania organów wymiaru sprawiedliwości (jeśli placówka uzyskała informacje) oraz wyniki działań placówki lub działania rodziców |
|
Data |
|
Działanie |
Załącznik nr 4
Zasady ochrony wizerunku osoby małoletniej i danych osobowych małoletnich
- Zasady te zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wszelkie działania Stowarzyszenia w zakresie utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunku małoletnich są realizowane w oparciu o odpowiedzialność i poszanowanie prywatności.
- Udostępnianie zdjęć i filmów z aktywności służy dokumentowaniu działań Stowarzyszenia oraz budowaniu pozytywnego wizerunku. Materiały te zawsze mają na celu promocję bezpieczeństwa i różnorodności, przedstawiając małoletnich o różnym wieku, płci, pochodzeniu oraz sprawności.
- Rodzice/opiekunowie małoletnich decydują, czy wizerunek ich dziecka będzie zarejestrowany oraz w jaki sposób zostanie on wykorzystany.
- Zgoda rodziców/opiekunów na wykorzystanie wizerunku małoletnich jest obowiązkowa i ma charakter wiążący, o ile zostaną poinformowani o sposobie i zakresie użycia materiałów.
- Dbamy o bezpieczeństwo wizerunku małoletnich poprzez:
a) uzyskanie pisemnej informacji o niewyrażeniu zgody rodziców/opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka (w postaci nagrań lub zdjęć),
b) unikanie podawania pełnych danych osobowych małoletnich, o ile nie jest to konieczne,
c) rezygnację z publikowania informacji wrażliwych (np. stan zdrowia, sytuacja prawna) w związku z wizerunkiem małoletnich,
d) zapewnienie, że publikowane materiały dotyczące małoletnich przedstawiają ich w odpowiednich sytuacjach, zgodnych z dobrymi obyczajami. - Jeśli rodzice/opiekunowie nie wyrazili zgody na rejestrację wizerunku ich dziecka, wizerunek ten nie może być rejestrowany ani publikowany w jakiejkolwiek formie.
- Stowarzyszenie przechowuje materiały zawierające wizerunek małoletnich w sposób zgodny z zasadami ochrony danych osobowych oraz zapewnia bezpieczeństwo ich przetwarzania.
- W przypadku wycofania zgody przez rodzica/opiekuna, Stowarzyszenie zobowiązuje się do zaprzestania wykorzystywania wizerunku małoletniego oraz do usunięcia istniejących materiałów, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Załącznik nr 5
Ankieta dla pracowników
Instrukcja do wypełnienia ankiety:
Ankieta skierowana jest do pracowników Stowarzyszenia Ludowy Klub Jeździecki Tarant, którzy mają bezpośredni kontakt z małoletnimi. Jej celem jest monitorowanie realizacji standardów ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem. Prosimy o szczere odpowiedzi na pytania oraz sugestie dotyczące potencjalnych poprawek. Ankieta jest anonimowa, a jej wyniki zostaną wykorzystane do poprawy obowiązujących procedur ochrony małoletnich. Wypełnienie ankiety zajmie około 10 minut.
Pytanie |
Odpowiedź |
1. Czy znasz treść dokumentu „Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem” obowiązujące w Stowarzyszeniu, w którym pracujesz? |
|
2. Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia małoletnich? |
|
3. Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia małoletnich? |
|
4. Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem przez innego pracownika? |
|
5. Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone? |
|
6. Czy podjąłeś/aś jakieś działania? Jeśli tak, to jakie? |
|
7. Jeśli nie – dlaczego? |
|
8. Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem? (odpowiedź opisowa) |
Załącznik nr 6
Obszary ryzyka
Instrukcja do wypełniania ankiety dotyczącej obszarów ryzyka
W ankiecie prosimy o zidentyfikowanie i ocenę czynników ryzyka związanych z działalnością Stowarzyszenia Ludowy Klub Jeździecki Tarant. Wypełnij każdy z obszarów, biorąc pod uwagę poniższe instrukcje:
- Obszary ryzyka: Wskaż główne kategorie, które mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa małoletnich, np. personel, partnerzy, współpracownicy, usługi oraz zewnętrzna komunikacja.
- Czynniki ryzyka: Określ konkretne zagrożenia w każdym obszarze, np. brak szkoleń, niewłaściwa weryfikacja personelu, brak nadzoru nad działaniami partnerów.
- Znaczenie ryzyka: Oceń, jak poważne jest dane ryzyko, używając kategorii: wysokie, średnie lub niskie.
- Jak zredukować ryzyko: Opisz, jakie działania można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko, np. organizacja szkoleń, regularna weryfikacja karalności, opracowanie protokołów współpracy.
- Działania do wdrożenia: Wymień konkretne kroki, które Stowarzyszenie może podjąć, aby wdrożyć redukcję ryzyka, np. harmonogram szkoleń, zabezpieczenie danych osobowych, współpraca z partnerami.
Obszary ryzyka |
Czynniki ryzyka |
Znaczenie ryzyka (Wysokie, średnie, niskie) |
Jak zredukować ryzyko? |
Działania do wdrożenia |
Personel |
1. |
|||
2. |
||||
Partnerzy |
1. |
|||
2. |
||||
Współpracownicy |
1. |
|||
2. |
||||
Usługi |
1. |
|||
2. |
||||
Zewnętrzna komunikacja |
1. |
|||
2. |
Tabela pomocnicza do pytań ankiety „Obszary ryzyka”
|
OCENA RYZYKA |
|||||
|
Personel |
Partnerzy |
Współpracownicy |
Usługi |
Komunikacja i technologia |
Dochód/ Fundraising |
1 |
Jak rekrutowany jest personel? |
Jaki wpływ na dzieci lub kontakt z nimi mają wasi partnerzy? |
Kim są wasi współpracownicy i jaki poziom i rodzaj kontaktu mają z dziećmi (np. konsultanci, wykonawcy, dostawcy usług)? |
Jakie usługi oferujecie dzieciom i rodzinom? |
Z jakich obrazów i informacji związanych z dziećmi korzysta wasza organizacja? |
Jak pozyskujecie fundusze lub generujecie dochód? |
2 |
Czy sprawdzacie referencje i przeprowadzacie weryfikację wszystkich członków personelu w rejestrach sprawców przestępstw na tle seksualnym? |
Czy partnerzy mają kontakt z dziećmi? |
W jaki sposób wasza organizacja ich angażuje? |
Jak zaprojektowano te usługi? |
Jak te informacje są przechowywane i komu prezentowane? |
Czy w jakimkolwiek stopniu biorą w tym udział dzieci? |
3 |
Jaki rodzaj kontaktu mają pracownicy z dziećmi w waszej organizacji? |
Czy partnerzy stwarzają jakieś ryzyko dla dzieci? |
Czy przy projektowaniu Zwracano uwagę na bezpieczeństwo dzieci korzystających z usług? |
Jakie technologie wykorzystuje wasza organizacja, wobec kogo? |
||
4 |
Czy występuje duża rotacja personelu? |
Czy partnerzy mają własną politykę ochrony dzieci? Czy pracują zgodnie z waszą polityką? |
Czy brano pod uwagę różne potrzeby dzieci – np. chłopców/dziewcząt |
|||
5 |
Czy macie pracowników tymczasowych lub wolontariuszy? |
Kto świadczy te usługi? |
||||
6 |
Czy wszyscy pracownicy i wolontariusze przechodzą szkolenie dot. ochrony dzieci przed rozpoczęciem pracy? |
Załącznik nr 7
Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej przez osoby trzecie
(np. wolontariuszy, pracowników Stowarzyszenia oraz inne osoby, które mają kontakt z dzieckiem)
Gdy podejrzewasz, że osoba małoletnia:
- Doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie
(Przemoc z uszczerbkiem na zdrowiu oznacza spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienia, pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, ciężkie kalectwo, trwałe zniekształcenie ciała itp.):- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Zawiadom policję pod nr 112 lub 997 (W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane, dane osoby małoletniej, dane osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie!).
- Jest pokrzywdzona innymi typami przestępstw:
- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Poinformuj na piśmie policję lub prokuraturę, składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Zawiadomienie możesz złożyć do najbliższej jednostki).
- W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane osoby małoletniej i dane osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie. W miarę możliwości zgłoś to jak najszybciej, aby organom ścigania umożliwić szybką interwencję.
- Doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie) lub przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, zastraszanie):
- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Zakończ współpracę / rozwiąż umowę z osobą krzywdzącą osobę małoletnią.
- Doświadcza innych niepokojących zachowań
(tj. krzyk, niestosowne komentarze):- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Przeprowadź rozmowę dyscyplinującą, a w przypadku braku poprawy zakończ współpracę.
Załącznik nr 8
Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej przez osobę nieletnią, czyli taką, która nie ukończyła 17. roku życia (przemoc rówieśnicza)
Gdy podejrzewasz, że osoba małoletnia:
- Doświadcza ze strony innego małoletniego przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu
(Oznacza to spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.), wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jego życie:- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Przeprowadź rozmowę z rodzicami/opiekunami małoletnich uwikłanych w przemoc.
- Równolegle poinformuj najbliższy sąd rodzinny lub policję, wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Uwaga! Zawiadomienie można zaadresować do najbliższej jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane osoby małoletniej i dane osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie. Jeśli zdarzyło się to kilkakrotnie, opisz, co działo się wcześniej).
- Doświadcza ze strony innego małoletniego jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):
- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od osoby podejrzanej o krzywdzenie.
- Przeprowadź rozmowę osobno z rodzicami osoby małoletniej krzywdzącego i krzywdzonego oraz opracuj działania naprawcze.
- W przypadku powtarzającej się przemocy powiadom lokalny sąd rodzinny, wysyłając wniosek o wgląd w sytuację rodziny (Uwaga! Wniosek należy złożyć na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby małoletniej).
Załącznik nr 9
Zasady interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej przez rodzica lub opiekuna
Gdy podejrzewasz, że osoba małoletnia:
- Doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu
(Oznacza to spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.), wykorzystania seksualnego lub zagrożone jest jej życie:- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej i odseparuj ją od rodzica/opiekuna podejrzanego o krzywdzenie.
- Zawiadom policję pod nr 112 lub 997 (W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane osobowe, dane osoby małoletniej, dane osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie).
- Jest pokrzywdzona innymi typami przestępstw:
- Poinformuj na piśmie policję lub prokuraturę, wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane osoby małoletniej i dane osoby podejrzanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie – opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz złożyć osobiście lub online. Możesz również szybko skontaktować się z policją w celu uzyskania wsparcia).
- Doświadcza zaniedbania lub rodzic/opiekun jest niewydolny wychowawczo
(np. osoba małoletnia chodzi w nieodpowiednich do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej):- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej,
- Przeprowadź rozmowę z rodzicem/opiekunem,
- Poinformuj o możliwości wsparcia psychologicznego lub materialnego,
- W przypadku braku współpracy z rodzicem/opiekunem powiadom właściwy ośrodek pomocy społecznej.
- Doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej
(np. klapsy, popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):- Zadbaj o bezpieczeństwo osoby małoletniej,
- Przeprowadź rozmowę z rodzicem/opiekunem podejrzanym o krzywdzenie,
- Poinformuj o możliwości wsparcia psychologicznego,
- W przypadku braku współpracy powiadom właściwy ośrodek pomocy społecznej (Uwaga! Ośrodek należy powiadomić na piśmie lub mailowo. Należy podać szczegóły sytuacji, w tym dane osobowe osoby małoletniej, jej imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, oraz opisać wszystkie znane okoliczności występujące w rodzinie).
- Doświadcza powtarzających się przypadków przemocy
- Powiadom lokalny sąd rodzinny, składając wniosek o wgląd w sytuację rodziny (Uwaga! Wniosek składa się na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby małoletniej. We wniosku należy opisać wszystkie znane okoliczności dotyczące sytuacji w rodzinie, w tym dane osoby małoletniej, rodziców/opiekunów oraz inne istotne fakty, które mogłyby wskazać na problemy w rodzinie).
Załącznik nr 10
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED KRZYWDZENIEM NA OBIEKTACH I ZAJĘCIACH STOWARZYSZENIA LUDOWY KLUB JEŹDZIECKI TARANT W BUDACH GRABSKICH
– wersja skrócona
- 1. Zasady ogólne
- Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez członków Stowarzyszenia w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Członkowie Stowarzyszenia traktują małoletnich z szacunkiem.
- Członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi, zawsze rozważając, czy ich reakcje, komunikaty lub działania wobec małoletnich są odpowiednie, bezpieczne i uzasadnione.
- Członkowie Stowarzyszenia monitorują sytuację i dobrostan małoletnich, zwracając uwagę na poprawność relacji pomiędzy personelem a małoletnimi, a także między samymi małoletnimi.
- 2. Relacje z małoletnimi
- Członkowie Stowarzyszenia w kontaktach z małoletnimi: a) Odnoszą się z szacunkiem do małoletnich, b) Wysłuchują małoletnich, starając się dostosować odpowiedzi do ich wieku i sytuacji, c) Nie zawstydzają, nie lekceważą, nie obrażają małoletnich, d) Nie krzyczą, chyba że sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji z powodu zagrożenia.
- Stosowanie jakiejkolwiek przemocy wobec małoletnich jest niedopuszczalne.
- Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać zinterpretowany jako niewłaściwy.
- Kontakt fizyczny z małoletnimi musi być jawny, nie może być ukrywany ani wiązać się z żadną formą gratyfikacji czy wynikać z relacji władzy.
- Spanie w jednym łóżku z małoletnimi podczas wycieczek, obozów czy innych wydarzeń jest zakazane.
- Dopuszczalny kontakt fizyczny może obejmować pomoc w czynnościach higienicznych lub sportowych, ale tylko za zgodą małoletniego lub jego opiekuna.
- 3. Komunikacja z małoletnimi
- Członkowie Stowarzyszenia nie kontaktują się prywatnymi kanałami z małoletnimi bez wiedzy ich opiekunów.
- Spotkania poza standardowym czasem zajęć muszą odbywać się za zgodą opiekuna małoletniego.
- 4. Zgłoszenie krzywdzenia przez członka Stowarzyszenia
- W przypadku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członka Stowarzyszenia, osoba ta zostaje odsunięta od kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Zarząd przeprowadza rozmowę z małoletnim, opiekunami oraz innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu.
- Wszelkie ustalenia są zapisywane w karcie interwencji.
- W przypadku mniejszego naruszenia dobra małoletniego, jak dyskryminacja lub naruszenie godności, należy podjąć odpowiednie kroki dyscyplinujące.
- 5. Zgłoszenie krzywdzenia przez osobę spoza Stowarzyszenia
- W przypadku zgłoszenia krzywdzenia przez osobę spoza Stowarzyszenia, zarząd postępuje w sposób analogiczny jak w § 4, dokumentując ustalenia i podejmując odpowiednie działania.
- 6. Krzywdzenie przez innego małoletniego
- W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego, rozmowy prowadzone są z małoletnim podejrzewanym o krzywdzenie, jego opiekunami oraz małoletnim poddawanym krzywdzeniu.
- Opracowuje się plan wyeliminowania zachowań niepożądanych u małoletniego krzywdzącego oraz plan zapewnienia bezpieczeństwa małoletniemu krzywdzonemu.
- 7. Ochrona wizerunku i danych osobowych małoletnich
- Członkowie Stowarzyszenia są zobowiązani do zapewnienia ochrony wizerunku i danych osobowych małoletnich.
- Upublicznienie wizerunku małoletnich (fotografia, nagranie) wymaga zgody opiekunów.
- Zgoda nie jest wymagana, gdy wizerunek jest częścią większego wydarzenia publicznego, takiego jak zgromadzenie, impreza sportowa czy krajobraz.
Czujesz się dręczony, zastraszany, hejtowany? Nie masz z kim porozmawiać, a potrzebujesz wsparcia?
Zadzwoń!
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
- Dostępny 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
- Telefon jest anonimowy i bezpłatny. Prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
- Można uzyskać wsparcie emocjonalne i pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
- Dostępny 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
- Połączenie jest bezpłatne i anonimowe. Pomoc oferowana jest przez specjalistów Rzecznika Praw Dziecka.
Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002
- Działa przez całą dobę.
- Przeznaczony dla osób doświadczających przemocy, w tym dzieci i młodzieży.
Załącznik nr 11
…………………………………………………………..
miejscowość i data
OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH STOWARZYSZENIA LUDOWY KLUB JEŹDZIECKI TARANT BUDY GRABSKIE
Ja niżej podpisana/y ……………………………………………………………….. oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich Stowarzyszenia Ludowy Klub Jeździecki TARANT w Budach Grabskich i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
……………………………………….
Podpis
Załącznik nr 12
Dane kontaktowe instytucji i organizacji interwencyjnych oraz pomocowych związanych z opieką nad nieletnimi
Policja
- Komenda Miejska Policji w Skierniewicach
- Adres: ul. Sobieskiego 69, 96-100 Skierniewice
- Telefon: +48 47 843 10 99
- Strona internetowa: https://skierniewice.policja.gov.pl/
Sąd
- Sąd Rejonowy w Skierniewicach
- Adres: ul. Reymonta 12/14, 96-100 Skierniewice
- Telefon: +48 46 834 49 02
- Strona internetowa: https://skierniewice.sr.gov.pl/
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Skierniewicach
- Adres: al. Niepodległości 4, 96-100 Skierniewice,
- Telefon: +48 46 833 39 48
- Strona internetowa: https://www.bip.moprskierniewice.pl
Szpital Wojewódzki w Skierniewicach
- Adres: ul. Rybickiego 1, 96-100 Skierniewice
- Telefon: +48 46 834 07 00
- Strona internetowa: https://szpitalskierniewice.pl/
Załącznik nr 13
NUMERY BEZPŁATNYCH TELEFONÓW ZAUFANIA DLA MŁODZIEŻY
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
- Dostępny 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
- Telefon jest anonimowy i bezpłatny. Prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
- Można uzyskać wsparcie emocjonalne i pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12
- Dostępny 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
- Połączenie jest bezpłatne i anonimowe. Pomoc oferowana jest przez specjalistów Rzecznika Praw Dziecka.
Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002
- Działa przez całą dobę.
- Przeznaczony dla osób doświadczających przemocy, w tym dzieci i młodzieży.